Daj mi się zastanowić

Prawdą jest, że dzisiejszy biznes lubi szybkie działanie i często wygrywają ci, którzy reagują szybciej od konkurencji. Czy zawsze jednak musimy reagować natychmiast?

Niejednokrotnie podczas prowadzonych przez nasz zespół trenerski szkoleń dla firm słyszymy, że zarówno kierownicy jak i podwładni mają wrażenie, że muszą odpowiadać natychmiast, podejmować decyzje w ciągu kilku sekund. 

Czy zawsze jednak tak jest?

Wiem, wiem, najgorsze decyzje to te niepodjęte. Bywają sytuacje, w których warto pomyśleć i skorzystać z magicznego zdania „daj mi się zastanowić”. Absolutnie nie zachęcamy tutaj do niepotrzebnego odwlekania decyzji, ale do zarezerwowania sobie możliwości przemyślenia sytuacji, przeanalizowania za i przeciw – bez pośpiechu i poczucia, że trzeba decydować tu i teraz.  

Sytuacje te dotyczą próśb i pytań od podwładnych do kierownika, ale i od przełożonego do podwładnego. 

Zanim powiesz „tak” i weźmiesz na siebie dodatkowe obowiązki, na które wiesz, że nie masz czasu, zanim stwierdzisz, że „się nie da”, skorzystaj z prawa przysługującego każdemu, o którym wielu z nas zapomina. Dzięki temu masz możliwość przyjrzenia się sytuacji na chłodno, być może pojawią ci się pytania, może znajdą się inne pomysły. 

Niby proste a tak rzadko używane, prawda?

Dzięki temu podejmujemy decyzje oparte na faktach, trzeźwym oglądzie sytuacji, analizy danych, które akurat nie przychodzą nam do głowy, gdy ktoś stoi i czeka na odpowiedź. 

A czy Ty korzystasz z tego prawa?

Kiedy ostatnio podjąłeś/podjęłaś decyzję, której później żałowałeś/aś?

A może teraz masz do podjęcia decyzję, którą warto przemyśleć?

Share:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Comments are closed.

CZYTAJ DALEJ

Danuta Kidawa

Trener biznesu, trener mentalny, trener i partner FRIS@, coach mocnych stronDoświadczenie:Danuta jest praktykiem z bogatym doświadczeniem analitycznym, a jej pa ...

Paweł Dul

Przedsiębiorca, Trener IT Doświadczenie: Nauczyciel informatyki na wszystkich etapach edukacyjnych – (2002-2017) Wykładowca, trener IT – 5 lat (2017 – nadal) P ...

Shopping Basket