CZY SKUTECZNEJ SPRZEDAŻY MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ (1)?

Często czytamy i słyszymy, że w zasadzie każdy może nauczyć się dowolnej umiejętności pod warunkiem, że poświęci jej wystarczająco wiele wysiłku. Co w takim razie z „urodzonymi sprzedawcami”, który kojarzą nam się z dynamicznymi i energicznymi osobami potrafiącymi zbić każdy argument, czy jak to się w sprzedaży określa – „zarządzić obiekcjami” i sprzedać każdemu wszystko?

Analizując różnego rodzaju raporty, zauważamy, że sukcesy sprzedażowe osiągają bardzo różni ludzie – zarówno ci ekstrawertyczni, jak i mniej „otwarci”. Bycie skutecznym sprzedawcą nie wymaga więc inwersji osobowości i udawania kogoś, kim nie jesteśmy, wymaga z kolei świadomości naszych naturalnych zachowań i odpowiedniego zarządzenie tymi zachowaniami, które mogą zabotować naszą skuteczność sprzedażową.

W dzisiejszych czasach, coraz częściej kluczem do sukcesu sprzedażowego jest umiejętność zbudowania relacji z klientem – zrozumienia jego potrzeb i zaproponowanie rozwiązania (produktu lub usługi), które te potrzeby realizują. Mówimy wówczas o tzw. relacyjnym modelu sprzedaży.  

Każda sprzedaż – zarówno relacyjna jak i transakcyjna – wymaga od handlowca zrozumienia procesu decyzyjnego klienta.

W przypadku sprzedaży opartej na relacjach umiejętnością, która wychodzi na pierwszy plan jest słuchanie i zadawanie odpowiednich pytań. Prowadząc warsztaty dla ludzi zajmujących się sprzedażą, często zauważamy wyraźną potrzebę rozwinięcia właśnie tych umiejętności: słuchania i zadawania pytań. Wzmocnienie w tych obszarach szybko przynosi konkretne efekty: Klient, z pewnością chętniej podejmie współpracę z handlowcem, który sprawi, że klient poczuje się wysłuchany i zrozumiany niż z tym, który w najbardziej nawet charyzmatyczny sposób będzie od razu „sprzedawał”.

Share:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Comments are closed.

CZYTAJ DALEJ

Danuta Kidawa

Trener biznesu, trener mentalny, trener i partner FRIS@, coach mocnych stronDoświadczenie:Danuta jest praktykiem z bogatym doświadczeniem analitycznym, a jej pa ...

Paweł Dul

Przedsiębiorca, Trener IT Doświadczenie: Nauczyciel informatyki na wszystkich etapach edukacyjnych – (2002-2017) Wykładowca, trener IT – 5 lat (2017 – nadal) P ...

Shopping Basket